09:00 - 20:00
OfisAy Palas Rezidans Hoşnudiye Mahallesi 732. Sokak N: 34 D: 37 Tepebaşı / ESKİŞEHİR
Bizi Takip Edin

Karamsarlık Nedir, Neden Karamsar Hissederiz?

Karamsarlık duygusu kişinin genellikle olumsuz bir bakış açısına sahip olması ile ilişkilidir. Kişi yaşanılan olayları genellikle olumsuz tarafından değerlendirir. Olumlu tarafları daha rahat göz ardı eder ve pozitif yaklaşamaz. Yaşadığı olaylara veya geleceğe dair planlarının içerisinde hep umutsuzluk barındırma eğiliminde olur. Kişi kafasında genellikle olumsuz senaryolar kurar ve bu olumsuz senaryolar üzerinden karamsar hisseder. Çünkü odak noktası olumsuz yönler olur.

Kişinin karamsar hissetmesinin çeşitli nedenleri mevcuttur. Bu nedenler kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Kişinin yaşamış olduğu deneyimler, çevresindeki kişilerin etkisi, maruz kaldığı stres, kaygı düzeyi, psikolojik etkiler gibi nedenler çevresinde karamsarlık duygusu gelişmektedir. Karamsarlık duygusu kişinin hayatında bakış açısını, zihinsel ve duygusal durumunu ve hayatı yaşayış tarzını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Kişi karamsar olduğunda olaylara karşı olumlu tarafından bakmakta çok zorlanır. Olumsuz kısımlarla daha çok ilgilenir. En ufak bir başarı elde etse dahi kişi bu konuda kendisini tebrik edemez. Kendisini de hep olumsuz tarafından eleştirir. Bu durum uzun vadede kişide depresyon, yüksek kaygı durumu ve umutsuzluk yaşamasına neden olabilir.

 

Karamsarlığın Nedenleri Nelerdir?

Karamsarlık, kişinin hayata karşı ve yaşadığı olaylara karşı olumlu bakış açısı benimsemeyip olumsuz bir bakış açısı ile yaklaştığı, olumlu tarafları göremediği ve olumsuzluklar ile beraber umutsuzluk yaşadığı bir duygu durumunu ifade eder.

 

Deneyimler ve Travmalar

Kişinin karamsarlık yaşaması hayatı boyunca yaşadığı olayların deneyimi sonucu veya yaşamış olduğu, bir şekilde şahit olduğu travmaların etkisi ile ilişkili olabilmektedir. Hayatında bir kayıp durumu, yas süreci, ciddi sağlık problemleri, olumsuz problemler gibi birçok etmen kişinin karamsarlık yaşamasına neden olabilmektedir.

Travmatik olaylara maruz kalmak veya şahit olmak kişinin umudunu da yitirmeye neden olabilir. Bu travmatik olaylar kişinin güven duygusunu da zedeleyebilir. Travma etkisiyle kişi çok fazla suçluluk hissediyor ise bu konuda kendisine yüklenerek karamsarlığını daha da arttırabilir. Kişi tekrardan bu travma gibi bir duruma maruz kalacağı korkusu içinde geleceğe dair de olumsuz bakmaya daha çok devam eder.

Bu olumsuz olaylardan sonra kişi etrafındaki kişilerden de uzaklaşabilir. Kendi kabuğuna çekilerek yalnız kalmanın iyi geleceğini düşünebilir ancak bu yalnızlık içinde kişi olumsuz düşünceleri daha da beslerse karamsarlığı daha da artmış olacaktır.

 

Kişisel Özellikler

Kişinin sahip olduğu karakteristik özellikleri örneğin mükemmeliyetçilik, eleştiriye yatkınlık gibi özellikler sebebiyle kişi karamsarlığa daha çok kapılıyor olabilmektedir. Kişinin hayata karşı bakış açısı ve tutumu karamsarlık düzeyini çok fazla etkileyen nedenler arasındadır.

Mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahip olmak kişinin kendisine yüksek hedefler ve gerçeklikten uzak hedefler koymasına neden olmaktadır. Bu yüksek beklentileri gerçekleştiremediği takdirde kişi kendisini yetersiz hissedecek ve karamsarlık yaşaması muhtemel olacaktır.

Kendisine eleştirmeye yatkın bir kişi ise kendisini yine yetersiz hissettirecek eleştirilerde bulunabilir. Bu eleştiriler kişinin kendisini daha karamsar hissetmesine neden olabilmektedir.

Hayatına pozitif bakış açısını getiremeyen ve olumsuz bakış açısını benimsemiş bir kişi olayların iyi tarafını göz ardı ederek hep olumsuz yönlerine odaklanır ve bu da karamsarlığa sürükleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Stres yönetimi konusunda problem yaşayan kişilerde aynı şekilde karamsarlık duygusunu daha fazla deneyimlerler. Stres yaratan bir durum karşısında kişi her şeyin kötüye doğru gittiğini daha da kötü olacağını düşünme eğiliminde olabilir.

 

Çocukluk Dönemi ve Aile Yapısı

Kişinin zorlu bir çocukluk dönemi geçirmesi ileriki dönemlerde karamsar bir bakış açısına sahip olabilmenin temelinde yatan nedenlerden bir tanesidir. Ebeveynlerin olumlu bakış açısı ve pozitifliği kişinin büyüme döneminde kendisinde geliştireceği ve büyüteceği özellikler arasında yer alır. Ancak çatışmaların yaşandığı olumludan ziyade olumsuzlukların üzerine kurulu bir aile yapısı içerisinde çocuk karamsar bir bakış açısını farkında olmadan benimser ve büyütür.

Aile yapısı içerisinde açık ve akıcı bir iletişim dilinin tercih edilmesi olayları her yönüyle de değerlendirebilmeyi sağlar. Ancak kapalı ve iletişimden uzak bir yapı içerisinde kişi kendi kendisine olumsuz düşünce kalıpları geliştirmeye eğilimli olacaktır.

 

Stres

Stres kişinin hayatında birden fazla olumsuzluğa neden olan bir duygudur. Karamsarlık da bu durumlardan bir tanesidir. Stres altında kaldığında bir kişi kendisini o durumdan çıkartamıyor veya stresi doğru yönetemiyorsa içinde bulunduğu durumdan dolayı git gide karamsar düşüncelere sahip olmaya başlar.

Aynı zamanda stresli bir durum içerisindeyken kişi kendisini baskı altında hissedebilir ve karar verme sürecinde güçlük çekebilir. Böyle bir durumda kişi daha da olumsuzluğa kapılır. Yoğun stres altında olan bir kişi dikkatini toplamakta ve yeni bakış açılarına açık olmakta da zorluk yaşayabilir. Kendisini iletişime kapatabilir. Bu durum kişinin karamsarlığının artmasına neden olur.

 

Karamsarlığın Belirtileri Nelerdir?

karamsarlık 2

Sürekli Olarak Olumsuz Düşünceler: Karamsarlık duygusu kişinin olumsuz bir bakış açısında olmasını sağlar. Kişi olayları pozitif yönden değerlendirmekte güçlük çeker. Kişi olayları negatif tarafından değerlendirir ve sonuçlarında da hep negatif tarafına odaklanır.

Umutsuzluk ve Çaresizlik: Karamsarlık yaşayan bir kişi olayların ve durumların sonuçların da olumsuzluklara odaklandığı için bunlara dair hep bir umutsuzluk besler. Çözüm odaklı olmak yerine durumun olumsuzluğunu kabullenerek çaresizlik yaşayabilir.

İlgisizlik: Karamsarlık yaşayan bir kişi o an hayatın akışından keyif alamadığı için ilgi duyduğu aktivitelerden de uzaklaşma yaşayabilir. Kişi hobilerinden uzaklaşmak isteyebilir. Ve keyifsizlik yaşar.

Sosyal İzolasyon İsteği: Karamsar düşüncelere sahip olan bir kişi kendisini sosyal çevresinden uzak tutmak isteyebilir. Sosyal iletişimi zayıflayabilir. Ailesiyle veya arkadaşları ile iletişim kurmaktan kaçınma eğilimi gösterebilir. Çünkü karamsar düşünceler il meşgul olduğu ve bunlar zihninde dönüp durduğu için yeni iletişim anına odaklanamayabilir. Kişi kendisini duygusal iletişimden uzak tutmak isteyebilir.

Uyku Problemleri: Karamsar düşüncelere sahip bir kişi gece uykuya yattığında zihnini bu düşüncelerden uzaklaştıramayabilir. Düşünce döngülerinin içerisinde kişinin uykuya dalma süreci uzayabilir ve kişi verimli bir uyku geçirmez. Uykusuzluk yaratabildiği gibi kişi bu düşüncelerden uzaklaşabilmek için uykuyu da bir kaçış yöntemi olarak kullanabilir. Kendi düşüncelerine uyuyarak engel olmak isteyebilir. Bu durumda ya uykusuzluk ya da aşırı uyku problemi ile karşılaşılır. Kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Odaklanma ve Dikkat Problemi: Karamsar bir bakış açısı şiddetine göre zaman zaman odaklanmada ve dikkati toparlama da güçlük çıkarabilir. Kişi sorumluluklarına tam olarak odaklanamayabilir, zihnindeki karamsar ve olumsuz düşünceler işten uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Karamsarlık duygusu zihnin bulanıklaşmasına sebep olur. Sürekli karamsarlık ve endişe duyma hali kişinin dikkatini kolaylıkla dağıtabilir.

Bireysel Eleştiri: Karamsar düşünceler kişinin kendisine karşı da olumsuz eleştiriler ile yaklaşma eğilimini arttırabilir. Olumsuz düşünceler etrafında kişi kendisine karşı da eleştirel olur. Kendi başarılarını, yeteneklerini hatta kendi değerini bile düşük görebilir. Kendisini kolaylıkla tebrik edemez.

Aynı zamanda karamsar bir ruh halinde kişi karşı taraftan gelecek eleştirilere karşı da aşırı hassas olur. Yapıcı bir eleştiriye dahi alıngan yaklaşabilir, olumsuz görebilirler. Bu noktada da eleştiriye karşı direkt savunmacı bir tavır sergileyebilirler.

Endişe Hali: Karamsar düşüncelere sahip bir kişi genellikle olumsuz senaryolar kurma eğilimine sahip olurlar ve bu olumsuz senaryolar genelde kişinin geleceği ile ilgilidir. Olumsuz düşünceler zihinde döndükçe kişi kendisini daha endişeli hissetmeye devam eder. Geleceği ile ilgili endişe ettiği gibi o anında keyfini çıkaramaz bir duruma gelir.

 

Karamsar Bir Kişinin Özellikleri Nelerdir?

 • Karamsar bir kişi yaşanılan veya kendi yaşadığı olaylarda etrafındakilerden ziyade kendisini sorumlu tutar. Suçluluk duygusu ağır basabilir. Bu suçluluk duygusundan ötürü zaman zaman çaresizlik hissiyle de baş başa kalabilir.
 • Olumsuz olayların etkisinde daha çok kalırlar. Güzel bir şey yaşadıkları zaman mutlu olmaktan korkarlar. Çünkü çabuk geçeceğini ve yine olumsuz bir şey yaşanacağından endişe ederler. Çoğu zaman anın tadını çıkaramazlar.
 • Olayların sadece olumsuz taraflarını görme eğiliminde olurlar. Olumlu tarafları kolaylıkla göz ardı edebilirler.
 • Hayal kurmaktan geri durabilirler. Kurdukları zaman ise mutlu olacakları senaryolardan ziyade olumsuz senaryolar kurarlar. Bunun etkisiyle de daha mutsuz hissederler.
 • Olaylar üzerinde düşünürken olumsuz ayrıntılar daha önemlidir. Ya kötü olursa ihtimali üzerinden daha çok olumsuz düşünmeye devam ederler.
 • Yanlış bir olay yaşanmaması için kendilerini diken üstünde hissederler. Hep tetikte olmaya çalışırlar. Bu durum hem zihinsel hem de fiziksel yorgunluğu beraberinde getirir.
 • Yaşanan olayların olumsuz yönlerine aşırı tepki verebilirler. Bazen bu tepkiler abartıya dahi kaçabilir.
 • Olumsuz detaylara takılı kalmak ve bu düşüncelerin sürekli zihinde olması kişinin motivasyon kaybı yaşamasına neden olabilir. Yeni bir işe başlarken hevesli ve istekli olmak yerine “Başarısız olacağım.” düşüncesi ile endişe duyabilir, motivasyon kaybedebilirler.
 • Kendi karamsar düşünceleri ile etrafındaki insanların da enerjisini istemeden düşürebilirler. Bu düşünceleri etrafındaki insanlar ile paylaşmaları bulunulan ortamın da negatifliğini arttırabilir.
 • Kendi yeteneklerine ve becerilerine karşı olumsuz tutum sergilerler. Başarılarını küçümseme eğiliminde olurlar. Yeni fırsatlardan ve yeni girişimlerden uzak durmak isteyebilirler.
 • Umutsuzluk duyguları kuvvetlidir. Olumlu yönleri göz ardı ettikleri için yaşanılan olaylarda olumsuz durumlar kişi için umutsuzluk yaratır.
 • Kişi karamsar duygunun etkisinde genelde kendisini çevresinden uzak tutma eğilimi gösterir. Yalnız kalmayı tercih edebilir. Duygularını paylaşmaktan kaçınır.
 • Karamsarlık yaşayan bir kişi bu duygunun etkisiyle beraber kendisini yeterince enerjik hissetmez. Mutsuzluk yaşayabilir.

 

Karamsarlık Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Karamsarlık duygusu kişinin günlük hayatının akışını, olaylara bakış açısını, düşünce yapısını ve duygusal dengesini etkileyen önemli bir duygudur. Karamsar olduğunda bir kişi olaylara olumsuz tarafından bakmaya başlar. Enerjisi düşer, negatifleşir. Geleceğe dair umudunu kaybedebilir. Bu durum kişinin hayatında birçok yönü etkilemektedir.

Sürekli olarak olumsuz bakış açısına sahip olmak kişiyi hem fiziksel hem de duygusal yönden yorar. Negatif bakış açısı kişinin stres ve kaygı seviyesini de yükseltir. Olumsuz bakış açısı kişinin hayatında güzel detayları kaçırmasına sebep olur. Küçük mutluluklardan uzaklaşabilir ve en ufak olayda dahi hep kötü taraflarına odaklanır. Bu da kişinin hayattan keyif almasını ve mutlu olmasını engelleyen bir durum olarak karşımıza çıkacaktır.

Uzun süre içerisinde bu karamsarlık kişiyi duygusal anlamda çok zorlar ve çıkmaza sürükleyebilir. Bu durum kişinin ailesinden ve arkadaş çevresinden uzaklaşmasına ve yalnızlaşmasına neden olabilir. Gerek okul hayatında gerekse iş hayatında olumsuz etkiler bırakarak kişisel gelişimi de olumsuz yönde etkilemektedir.

Olumsuz bakış açısı ve karamsarlık kişinin hayata ve işlerine karşı olan motivasyonunu da düşürür. Kişi kendisini başarısızlık ön yargısından dolayı yeni girişimlere ve yeniliklere karşı kapalı tutabilir. Bu durumda başarı elde edebileceği işlerden uzak durmasını, öz gelişimini ve öz güvenini olumsuz yönde etkilemesine neden olur. Sürekli karamsarlık hali kişinin etrafındaki kişilerinde enerjisini düşürebilir. Bu durumda kişi iletişimden uzak kalmak isteyebilir. Diyalogları da olumsuz yönde etkilenmektedir.

 

Karamsar Birisine Karşı Nasıl Yaklaşmalıyız?

Karamsar bir kişiye karşı empati ve anlayışla yaklaşmak çok önemlidir. Öncelikle gerçekten ne hissettiğini anlamaya çalışmak ve ondan sonra davranışları şekillendirmek gerekir. Karşı taraf anlaşıldığını hissetmek ister. Onu anladığınıza dair telkinle cümleler kullanılmalıdır.

Karamsar bir kişi sadece dinlenildiğini hissettiğinde bile mutlu olacaktır. Olumlu ve pozitif tarafı gösterebilen samimi, açık ve anlaşılır bir dil kullanmak iletişimi kuvvetlendirecektir.

Bazen karamsar olan bir kişi günlük sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanabilir. Motivasyon kaybı yaşayabilir. Bu durumda yanında birisinin hem duygusal hem de fiziksel yardımcı olması ve yüklerini hafifletmesi kendisini iyi hissettirecektir.

Karamsar olan bir kişi iletişime açık olabileceği gibi iletişime kapalı da olabilir. Bazen anlatmak, konuşmak ve paylaşmak istemeyebilir. Yalnız kalmak isteyebilir. Bu konuda da ısrarcı olmamak kişinin kendisi konuşmaya ve paylaşmaya açık olduğunda iletişim kurmak önemlidir.

Aynı zamanda karamsarlık yaşayan kişinin hayatını bu duygu olumsuz yönde etkiliyor ve kişi bununla baş edemiyorsa onu bu konuda profesyonel bir destek alması konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Her kişinin karamsarlık duygusuyla başa çıkma ve bu duyguyu yansıtma şekli farklıdır. Bu yüzden her koşulda anlayışlı ve pozitif bir tutum sergilemek önem arz eder.

 

Karamsarlık Beraberinde Hangi Duyguyu Getirir?

Karamsar düşüncelerin etkisindeyken kişi bu düşünceler dolayısıyla kendisini olumsuzluğa sürükler. Ve beraberinde mutsuzlaşır. Zihninde kurduğu olumsuz senaryolar kişinin stres ve endişe düzeyini oldukça yükseltir.

Kişi olumsuz düşüncelerin ve karamsarlığın etkisiyle geleceğe dair umutsuzluk da beslemeye başlar. Güzel olaylarda sevinemez çünkü hemen kötü ihtimalleri düşünmeye başlar. Böyle bir durumda kişi motivasyonunu kaybeder.

Kişi bu karamsarlık duygusu ile başa çıkabilmek adına yalnız kalmayı tercih edebilir. Bu da sosyal çevresinden uzaklaşmasına iletişim koparmasına ve yalnızlık duygusunu yaşamasına neden olabilmektedir.

Bu karamsarlık duygusu ile beraber kişi kendisine karşı değersizlik hissedebilir. Öz güveni ve öz saygısı bu olumsuz düşüncelerden ötürü daha da azalır. Bu durumda kişinin daha çekingen olmasını ve hassas olmasına neden olur.

 

Karamsarlıktan Kurtulmak Mümkün Mü?

Karamsarlık duygusu kişinin yaşam döngüsünde yaşadığı zorluklar sonrasında, ani gelişen beklenmedik olaylar karşısında, üzücü veya hayal kırıklığı yaratan bir durum karşısında ortaya çıkan duygusal bir durumdur.

Karamsarlık duygusundan uzaklaşabilmek ve kurtulabilmek mümkündür. Bunun için bazı yolları denemeli ve kişi elinden gelen çabayı göstermelidir. Karamsarlık duygusunun üstesinden gelinebilir. Burada en önemli nokta kişinin kendisinde bu karamsarlık duygusunu yaratan düşüncelere sahip olduğunu fark etmesidir.

Bu farkındalık kişinin olumlu duygularını ve düşüncelerini ortaya çıkarması için güzel bir başlangıç olabilir. Bu süreç çaba gerektiren bir süreçtir. Kişinin kendisine karşı nazik olması önemlidir. Üstesinden gelmekte zorlandığı kısımda profesyonel bir destek alınması gerekmektedir.

 

Karamsarlıktan Nasıl Kurtulurum?

Karamsarlık duygusu hayatı olumsuz yönde etkileyen güçlü bir duygudur. Yaşamın belirli dönemlerinde zaman zaman istemeden de olsa karamsar ruh hali içerisine girilebilir. Ancak bu duygunun etkisini azaltabilmek adına uygulayabileceğimiz bazı yöntemler de mevcuttur.

Olumlu Bir Bakış Açısına Yönelmek: Karamsar düşüncelerin yanı sıra olumlu düşünceleri de bakış açısından eksik etmemek gerekir. Bir olay yaşandığında o olayın olumsuz yönleri olduğu kadar mutlaka olumlu yönleri de vardır. Ancak bunu görebilmek ve görmek istemek mümkündür. Olaylar sadece kötü tarafından ibaret değildir.  Bu yüzden olayların iyi tarafını bulmaya da çaba sarf etmek gerekir. Bu olumlu düşünceler olayların yarattığı stresli düşüncelerin de etkisini az da olsa azaltmaya fayda sağlayacaktır. Pozitif bir bakış açısı bu noktada çok önemlidir. Çünkü karamsarlıktan uzaklaşarak olaylara çözümcü bakış açısı ile yaklaşmayı sağlar. Aynı zamanda pozitif bir bakış açısı ikili ilişkilere de pozitif yansıyarak daha aktif ve akıcı iletişim kurmayı sağlar. Bu durum kişinin motivasyonunu ve enerjisini de arttırır.

Açık İletişim Kurmak: Kişinin yaşadığı duyguları bastırmadan aktarması veya not edip kâğıda dökmesi psikolojik yönden rahatlatıcı olacaktır. Duygularını bastırmayıp rahatlıkta ifade eden kişi duygusal anlamda da rahatlama yaşayacaktır. Bu durum karamsar düşüncelerden uzaklaşmak için etkili bir yöntem olabilir. Aynı zamanda açık iletişim karşılıklı iletişimi kuvvetlendireceği için yaşanan olaylarda karamsarlığa düşmek yerine çözüm odaklı olabilmeyi sağlar.

Karamsarlık duygusu kişide içsel huzursuzluk yaratan bir duygudur. Kişinin duygularını rahatlıkla dile getirmesi bu içsel huzursuzluğun önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Etrafındaki kişilerle iletişimde olmak kişinin aktifliğini arttırarak karamsar düşünce döngüsünden de uzaklaşmasına fayda sağlar.

Küçük Hedefler Belirlemek: Kişinin kendisine ufak hedefler belirlemesi ve bu hedefler doğrultusunda ilerlemesi kişinin karamsar düşüncelerden uzaklaşmasını ve hedeflere odaklanmasını sağlar. Büyük ve gerçeklikten uzak hedefler kişinin karamsar düşüncelerini daha çok arttırabilir. Büyük hedeflere giden ufak hedefler belirlemek ulaştıkça kişinin motivasyonunu ve başarma hissini daha çok arttırır. Bu da karamsar düşüncelerden uzak durabilmesini sağlar.

Küçük hedefler kişinin düzenli şekilde başarıya ulaşmasını sağlar. Kişi daha çok doyuma ulaşır ve ilerlemek için kendisinde gereken enerjiyi bulabilir. Bu durum kişinin kendisine karşı duyduğu öz güvenini de arttırmaya yardımcı olur. Kişi kendi yeteneklerine, bilgilerini ve becerilerine güvenir. Olumlu bir bakış açısından kendisini görmesini sağlar.

Sosyal Aktivitelere Katılmak: Kişinin kendisini yalnız bırakması karamsar düşünce döngüsünün içinde sıkışıp kalmasına neden olur. Ancak kendisini sosyal çevresine de adapte eden bir kişi düşüncelerden uzaklaşarak sosyalleşir. Bu sosyallik kişinin enerjisinin değişmesine ve daha pozitif hissetmesine fayda sağlar. Sosyallik kişinin duygusal bağlarını da kuvvetlendirir. Duygusal anlamda kişi kendisine daha güçlü hisseder.

Öz Bakım Rutini Oluşturmak: Kişinin öz bakımına dikkat etmesi kendisini daha iyi ve pozitif hissetmesini sağlar. Kişinin kendisine karşı nazik olması kendisini sevmesi daha pozitif tutumlar sergilemesine fayda sağlar. Kişi karamsar düşüncelere karşı daha sağlam durabilir. Kişinin öz bakımına önem vermesi kendisini daha iyi anlamasına neden olur. Kendisini daha iyi anlayabilen bir kişi olaylarla da nasıl başa çıkabileceğini daha iyi bilebilir. Öz bakım rutinine sahip olmak önemlidir.

Profesyonel Destek Almak: Kişi eğer kendi çabası ile karamsarlık duygusuyla başa çıkmakta zorlanıyorsa bir uzmandan konuyla ilgili destek almaya başvurabilir. Bir uzmanın desteği içinden çıkamadığınız karamsarlık duygusunun nedenlerini anlamaya yardımcı olacaktır. Bu nedenleri anlayarak kişinin hayatında daha pozitif bir bakış açısına sahip olabilmesi için çeşitli yöntemler ile terapi sağlayacaktır.

Karamsarlık duygusu ile baş edebilmek kişinin de çabasıyla beraber zaman alabilen bir süreçtir. Her yöntemin kişide farklı etkileri olur. Bu önerileri dinlemek ve iyi gelen yöntem üzerine odaklanmak karamsarlık sürecinin daha rahat atlatılmasına fayda sağlar. Karamsarlık duygusunu en aza indirgemek kişinin yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler ve kişinin daha pozitif bir bakış açısına sahip olmasını sağlar.

Karamsarlık Terapi Süreci

Bilişsel davranışçı terapi, kişinin düşünce ve davranış kalıplarına odaklanır. Kişide karamsarlığa neden olan davranışların nedenleri ile ilgilenir. Kişinin sahip olduğu olumsuz bakış açısını inceler. Ve kişinin de bu olumsuz bakış açısını fark edebilmesini sağlar. Bu farkındalık sayesinde kişi olumsuz olan bakış açısını olumlu yönde değiştirmeye ve daha gerçekçi daha pozitif bir bakış açısı elde etmeye çalışır.

Karamsarlık duygusu kişinin hayatı ve olayları pozitif yönlerini tamamen göz ardı ederek negatif bir bakış açısından değerlendirmesini sağlar. Bu noktada bilişsel davranışçı terapi kişideki göz ardı edilen pozitif yönleri de görebilmeyi hedefler. Karamsarlığın neden olduğu negatif düşüncelerin fark edilip bu düşüncelerin gerçekten gerçeklik payı var mı bunu ayırt edebilmesini sağlar.

Kişi bu süreçte hangi durumlarda daha fazla karamsarlığa kapılıyor bunu gözlemler ve fark eder. Bunlara yönelik yeni davranış ve düşünce kalıpları geliştirir. Terapi süreci bu yeni olumlu düşünce kalıbını ve davranışları hayatına adapte etmeye yardımcı olur. Terapi süreci kişisel bir süreçtir ve herkes için bireysel bir terapi süreci işlenir.

Psikolog Enes Dinçer, Eskişehir’de kendi özel psikoterapi merkezinde danışanları için özel terapi hizmeti vermektedir.

Yorum Yapın

Email adresiniz yorum yaptığınızda paylaşılmaz Required fields are marked *

Call Now Button