09:00 - 20:00
OfisAy Palas Rezidans Hoşnudiye Mahallesi 732. Sokak N: 34 D: 37 Tepebaşı / ESKİŞEHİR
Bizi Takip Edin

Sürekli Yorgunluk, Halsizlik ve Gerginlik Hali

Uyku Nedir?

Uyku sağlık ve yaşamımızın iyi bir şekilde devamı için önemli bir role sahiptir. Kaliteli uyku zihinsel sağlığımızı, fiziksel sağlığımızı, hayat kalitemizi korumamıza yardım eder ve güvenliğimiz için gereklidir. Uyku sağlığın önemli bir bileşeni ve temel fizyolojik bir süreçtir. Uyku hava, su ve yiyecek gibi temel fizyolojik bir gereksinimdir. Uyku metabolik olayların düzenlenmesinde, emosyonel düzenlemelerde, fiziksel performansta, hafıza ve öğrenmede önemli bir rol oynamaktadır. Uykunun temel işlevi vücut enerjisinin yenilenmesini ve dinlenmeyi sağlamaktır.

Sağlıklı bir uykunun sürdürülmesi uyku ile ilişkilendirilen fizyolojik ve psikolojik bozuklarının önlenmesinde önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeterli bir uyku insan sağlığı için gereklidir ve total uyku zamanı her yaş grubu için farklı olarak planlanmalıdır. Uyku gereksinimi yaşam döngüsü boyunca kişiden kişiye değişmekle beraber yetişkinlerin bir günde ortalama bir gecede 7-8 saat yeni doğanların 16-18 saat, okul öncesi çocukların 11-12 saat ve okul çocuklarının en az 10 saat uyuması önerilmektedir. Uyku, insanların ve diğer canlı organizmaların sağlığı ve iyi oluşu için hayati öneme sahip bir fizyolojik süreçtir.

 

Uyku ve Teknoloji Kullanımı

Yapılan bir çalışma sonucuna göre 18-29 yaş grubundakilerin %61.8’i yatakta elektronik medya kullanmaktadır. Kesitsel bir çalışmada da yetişkinlerin %26’sının yatmadan önce her gece internet kullandığı belirlenmiştir. Aynı çalışmada yetişkinlerin %33– 45’inde uyku kalitesi, süresinde bozulma olduğu, yetersiz uyudukları ortaya konmuştur.

 

Uyku Nasıl Verimli Hale Gelir?

Sürekli Uykusuzluk

Her gün aynı saatte yatağa girip aynı saatte uyanmaya özen göstermek, vücudunuzun biyolojik saatini düzenler ve uyku kalitesini artırır. Sessiz, karanlık ve serin bir oda, uyku kalitesini olumlu yönde etkiler. Rahat bir yatak ve yastık seçimi de önemlidir.

Uykudan önce, özellikle uyku modu veya mavi ışık filtresiyle donatılmamış cihazları (telefonlar, tabletler, bilgisayarlar) kullanmaktan kaçının. Bu cihazların ekranları, beyinde uyanık kalma sinyallerini artırarak uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.

Gün içinde düzenli olarak egzersiz yapmak, vücuttaki enerjiyi boşaltır ve uyku düzeninizi iyileştirir. Ancak, uykudan hemen önce yoğun egzersizden kaçınmak daha iyi olabilir, çünkü vücut hala uyarılmış olabilir.

Uyku öncesi rahatlama rutinleri, beyindeki stres hormonlarını azaltabilir ve uykuya hazırlık sürecini kolaylaştırır. Sessiz bir müzik dinlemek, kitap okumak, ılık bir duş almak gibi rahatlama yöntemleri deneyebilirsiniz.

Aşırı yemek yemek veya alkol, kafein ve nikotin gibi uyarıcı içecekleri uyku öncesinde tüketmek, uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür içeceklerden ve ağır yemeklerden kaçınmak iyi bir uykuya yardımcı olabilir.

Gece geç saatlere kadar uyumaktan veya uyku alışkanlıklarınızı sürekli olarak değiştirmekten kaçınmak önemlidir. Uykunun düzenli ve sürekli bir süreç olması, verimli bir uyku için önemlidir.

Stres, kaygı veya sıkıntı uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir. Endişe verici düşünceleri uyku öncesi zamanlarda ele almak için bir günlük tutmak yardımcı olabilir.

Uyku çevresi düzenlemesine ilişkin öneriler kısaca şunlardır;

 • Yatak odasının karanlık (loş) ve sessiz olmasını sağlama,
 • Konfor oda sıcaklığını (oda ısısı 24 dereceden az olmalı) sürdürme,
 • Yatak odasına hayvan almama,
 • Yatağı uyumak için kullanma,
 • Yatakta teknoloji kullanımından sakınma (yatmadan 30 dk önce teknoloji kullanımına son verme)

 

Uykunun Önemi Nedir?

Uyku, vücudun fiziksel yorgunluğunu gidererek kasların onarılmasına ve enerji depolarının yenilenmesine yardımcı olur. Bu sayede vücut güç kazanır ve günlük aktiviteler için gerekli enerjiyi elde eder.

Beyindeki sinir hücrelerinin (nöronlar) yenilenmesine ve bağlantıların güçlenmesine yardımcı olur. Bu da zihinsel performansın artmasına ve odaklanma yeteneğinin gelişmesine katkı sağlar.

Öğrenme süreçlerini pekiştirir ve hafıza oluşumunu destekler. Özellikle REM uykusu, öğrenme ve bellek için kritik bir rol oynar. Düzenli uyku, yeni bilgilerin işlenmesini ve hafızanın düzenlenmesini kolaylaştırır.

Yeterli ve kaliteli uyku, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlara karşı korumada önemli bir rol oynar.

Uyku, duygusal dengenin korunmasına yardımcı olur. Yetersiz uyku, duygusal stresi artırabilir ve ruh hali üzerinde olumsuz etkiler yapabilir.

Metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur ve vücuttaki hormonların salınımını düzenler. Uyku eksikliği, kilo alma ve obezite riskini artırabilir.

Düzenli uyku, kalp sağlığı için önemlidir. Araştırmalar, yeterli uyku almanın kalp hastalığı riskini azalttığını göstermektedir.

İyi bir uyku, stresi azaltır ve genel psikolojik refahı artırır. Uyku düzeni, anksiyete ve depresyon riskini azaltabilir.

Uyku eksikliği veya düzensizliği, genel sağlık durumunu olumsuz etkileyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için düzenli ve yeterli uyuma önem vermek gerekmektedir.

 

Uykunun Kendimizi Yorgun Hissetmemize Etkisi Nedir?

Uykunun kendimizi yorgun hissetmemize etkisi oldukça önemli. Uyku, vücudun fiziksel ve zihinsel olarak yenilenmesini, onarılmasını ve düzenlenmesini sağlar. Yeterli ve kaliteli uyku, sağlıklı ve iyi bir yaşam kalitesi için kritik öneme sahiptir.

Yeterli uyku alınmadığında vücudun fiziksel olarak yorgun hissetmesi kaçınılmazdır. Uyku, kasların dinlenmesini, onarılmasını ve enerjinin yenilenmesini sağlar. Yeterince uyku alınmadığında, kasların ve vücudun genel performansı düşer ve günlük aktivitelerde zorlanma görülebilir.

Aynı zamanda zihinsel odaklanma ve dikkat eksikliği de yaşanabilir. Zihinsel yorgunluk, okul, iş veya günlük hayattaki görevleri yerine getirmeyi olumsuz etkileyebilir.

Uykusuzluk, duygusal dengesizliklere ve ruh hali değişikliklerine yol açabilir. Öfke, sinir ve stres gibi duyguların artmasına sebep olabilir. Ayrıca, duygusal olarak daha hassas ve alıngan hissedebilirsiniz. Araba kullanma, işe gidip gelme gibi günlük aktivitelerde dikkat eksikliği ve odaklanma problemlerine yol açabilir. Bu durum, can güvenliği riske atabilir ve kazalara neden olabilir.

 

Sürekli Yorgunluk ve Halsizlik Hissi

sürekli halsizlik

Yorgunluk sağlıklı veya hasta olan bireylerin günlük yaşam aktivitelerindeki performansını olumsuz yönde etkileyebilen, motivasyonda azalma ile seyredebilen ve dinlenme ihtiyacı gerektiren zihinsel ya da fiziksel olarak azalma olarak hissedilen bir şikâyet olarak tanımlanmaktadır. Toplumda yorgunluk ve halsizlik durumu yaygın olarak görülmekte ve genel olarak bu durumu yaşayan bireyleri bireysel, sosyal, mesleki ve ruhsal yönden etkilemekte ve kısıtlamaktadır.

Aile sağlığı merkezlerine ve hastanelere başvuru sebepleri arasında genelde ilk sıralarda yer alan yorgunluk, bireylerin günlük yaşam aktivitelerini, sosyal yaşantısını ve çalışma hayatını ayrıca kişilerin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemekte, çalışma hayatında verimlilikte azalmaya neden olmaktadır.

Halsizlik ve yorgunluk sübjektif olarak enerji azlığı, tükenme hissi ve güçsüzlük şeklinde tarif edilebilen özgül olmayan yakınmalardır. Aile hekimlerine yapılan başvurulardaki semptomların yaklaşık %20’sini oluşturup zamanla aile yaşantısını, iş performansını ve sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir. Altı ayı geçen semptom kronik yorgunluk olarak kabul edilir. Toplumdaki oranı %15 olarak hesaplanmış ve 30-50 yaş arasındaki sosyoekonomik şartları kötü, eğitim seviyesi düşük bayan grubunda daha sık gözlendiği bildirilmiştir.

İnsanlar da fizyolojik işleyişte sahip olduğu enerji düzeyi kritik alt sınıra ulaştığında bu hissi yaşayarak dinlenme ihtiyacı duyarlar. Yorgunluk normal koşullar altında aktivite sonrası hissedilir ve istirahatle geçer. Günün büyük bir kısmında belirginleşerek sübjektif enerji azlığı, tükenme hissi ya da güçsüzlük gibi özgül olmayan yakınmalarla tarif edildiği vakit ise hekimlerin karşısına klinik bir problem olarak çıkar.

 

Yorgunluk Türleri Nelerdir?

Fiziksel Yorgunluk: Bedenin uzun süreli ve yoğun fiziksel aktiviteye maruz kalmasının sonucunda tükenmiş hissetmesi durumudur. Uzun süreli fiziksel aktivite, ağır iş yükü veya hareketsiz bir yaşam tarzı sonucunda ortaya çıkar. Kaslar mevcut gücünü yitirmeye başlar, halsizlik ve enerji eksikliği gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Çok uzun spor yapma, ağır işlerde çalışma, aşırı egzersiz veya sürekli hareket etme sonucunda görülebilir.

 

Zihinsel Yorgunluk: Yoğun zihinsel aktivite, bilişsel iş yükü veya uzun süreli zihinsel odaklanma gerektiren işler nedeniyle oluşur. Beyin aktivitesinin artmasıyla birlikte konsantrasyon eksikliği, hafıza problemleri ve zihinsel bulanıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Düşüncelerinizi toparlamakta zorluk çekebilir, odaklanma ve konsantrasyon zorluğu yaşayabilirsiniz. Bilgileri hatırlamakta zorlanabilir, unutkanlığa maruz kalabilirsiniz.

 

Uyku Yorgunluğu: Yetersiz veya kalitesiz uyku alımı sonucu meydana gelir. Uykusuzluk, uyku apnesi veya gece boyunca sık sık uyanmalar gibi durumlar bu tür yorgunluğa neden olabilir. Yetersiz uyku sonucunda gün içinde sürekli bitkin ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Uykusuzluk, dikkatinizi toplamayı zorlaştırabilir ve sorumluluklarınızı ertelemenize neden olabilir.

 

Duygusal Yorgunluk: Yoğun duygusal deneyimler, stres, kaygı veya depresyon gibi duygusal durumlar yorgunluğa yol açabilir. Duygusal yorgunluk, genellikle duygusal tepkilerin yoğun olduğu dönemlerde ve tepkilerin, duyguların bastırılması gerektiği durumlarda ortaya çıkar. Duygusal yorgunluk, aşırı stres, duygusal travmalar, ilişki sorunları, iş problemleri veya sürekli baskı altında olma gibi etmenlerden kaynaklanabilir.

 

Sosyal Yorgunluk: Sürekli sosyal etkileşimlerin, toplumsal beklentilerin veya ilişkisel zorlukların sonucu olarak ortaya çıkar. Sosyal iletişimlerin yarattığı koşturma sosyal yorgunluğa yol açabilir. Sosyal yorgunluk, insanların diğer insanlarla etkileşimde bulunurken hissettikleri duygusal ve zihinsel yorgunluk hissidir.

 

Bilgi Yorgunluğu: Sürekli bilgi akışı, teknolojiye maruz kalma ve haber bombardımanı nedeniyle meydana gelebilir. Bilgiye erişim ve sürekli bilgiye ulaşma isteği yorgunluğa yol açabilir. Bilgi yorgunluğu, bilgiye erişim kolaylığı, hızlı haber akışı ve sosyal medya gibi faktörler nedeniyle daha sık rastlanmaktadır.

 

Karar Yorgunluğu: Gün boyunca sürekli olarak karar vermek zorunda kalarak ortaya çıkan bir tür yorgunluktur. İnsanlar, günlük hayatta birçok farklı kararla karşılaşırlar; bazıları basit ve sonuca kolay ulaşılabilir kararlar olurken bazıları daha karmaşık ve önemli olabilir. Ancak gün içinde sürekli olarak bu tür kararlar almak, zihin yorgunluğuna neden olur. Zamanla karar alma yeteneğini etkileyebilir. Sürekli olarak karar verme gereksinimi, beyin yorgunluğunu artırabilir. Farklı seçenekler arasında sürekli seçim yapmak, karar yorgunluğuna neden olur.

 

Beslenme Yorgunluğu: Dengesiz veya yetersiz beslenme sonucu vücudun gerekli besin maddelerini alamaması yorgunluğa yol açabilir. Beyin, gereken besin maddelerini alamadığında konsantrasyon zorluğu yaşayabilir. Yetersiz kalori alımı veya önemli besin maddelerinin eksikliği enerji seviyelerini düşürebilir. Önemli besin maddelerinin eksikliği kas zayıflığı ve halsizlik hissine neden olabilir.

 

Sürekli Yorgun, Halsiz ve Gergin Hissetmemizin Nedenleri

Uyku kalitesi veya süresinde yaşanan sorunlar (örneğin uykusuzluk, uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu gibi) vücudun dinlenememesine ve sürekli yorgun hissedilmesine neden olabilir.

Yoğun stres altında olmak hatta çalışmak veya sürekli kaygı, endişe hissetmek, vücutta hormonsal değişikliklere ve enerji düşüklüğüne neden olabilir.

Depresyon, sürekli halsizlik, yorgunluk ve motivasyon eksikliği ile ilişkili bir psikolojik rahatsızlıktır. Depresyonun neden olduğu duygusal çöküntü ve umutsuzluk hali, enerji düzeyini olumsuz etkiler.

Travmatik olaylar, kişiyi duygusal olarak yorabilir ve enerji düzeyini azaltabilir.

Uzun süreli duygusal yük altında yaşamak, ikili ilişkilerdeki sorunlar veya iş stresi gibi nedenlerden dolayı, kişi halsiz ve yorgun hissedebilir. Zihinsel olarak yoğun ve uzun süreli düşünme, zihni yorabilir ve dolayısıyla enerji düzeyini de düşürebilir.

Yalnız kalmak istemek veya sosyal etkileşimden uzaklaşmak, ruh halini ve enerji düzeyini olumsuz etkileyebilir. Öfke, endişe, korku ve diğer yoğun duygusal tepkiler, vücutta fizyolojik değişikliklere neden olarak halsizliğe ve yorgunluğa yol açabilir. Sürekli negatif düşünce kalıplarına sahip olmak ve olumsuz düşüncelere kapılmak, ruh halini ve enerji düzeyini olumsuz etkilemektedir.

 

Sürekli Yorgun, Halsiz ve Gergin Hissetmenin Yaşam Tarzı ile İlgisi Var Mıdır?

Yorgunluk ve halsizlik haliyle birlikte günlük hayatta yapılan aktivitelerden uzaklaşma yaşanmaktadır. Bu yorgunluk hayatta fark etmediğimiz bazı alışkanlıklardan ötürü de meydana gelebilmektedir. Bunlar; gün içinde fazla kafein tüketmek, yeterli uyku uyuyamama, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sürekli hareketsiz kalmak, uzun süre strese maruz kalmak gün içinde atlanılan detaylar olabilmektedir. Yeterli miktarda su içmemek vücutta dehidrasyona yol açabilir ve enerji eksikliğiyle sonuçlanabilir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmek de kendimizi enerjik ve canlı hissedebilmemiz için önemlidir.

 

Sürekli Yorgun, Halsiz ve Gergin Hissetmemizin Belirtileri Nelerdir?

Kendinize vakit ayırıp dinlendiğinizde ve hatta uyku sonrasında bile enerjinizin düşük olduğunu hissedebilirsiniz.

Vücut enerjisinin düşük olmasını sürekli olarak hissetmek ve fiziksel gücün azaldığını fark edilebilir.

Sürekli olarak gerginlik hissi, sinirlilik ve sabırsızlık yaşanabilir.

Uykuya dalamama, uyku süresinin yetmemesi veya düzensiz uyku alışkanlıklarına sahip olunabilir.

Yorgunluk ve stres durumunda iştahınızda değişiklikler olabilir. İştahınız ya iyice kapanır ya da tam tersi aşırı yeme olabilir.

Yoğun yorgunluk, halsizlik, gerginlik ve stres altında konsantre olmakta güçlük çekme, unutkanlık ve dikkat dağınıklığı yaşanabilir.

Sürekli gerginlik ve yorgunluk hali kas ağrıları, baş ağrısı ve eklem ağrıları gibi fiziksel belirtilerle kendini gösterebilir.

Sürekli yorgunluk, halsizlik ve gerginlik hissi, duygusal dalgalanmalar, hüzün, çabuk sinirlenme veya aşırı hassasiyet gibi duygusal belirtilere de neden olabilir. Ve bağışıklık sisteminizi etkilemesi sonucu daha sık hastalanma veya enfeksiyonlara yakalanma riski artabilir.

Hissedilen bu yorgunluk, halsizlik hissi zamanla iş, aile veya sosyal yaşamda performansınızın düşmesine ve sosyal iletişimden uzaklaşmaya neden olabilir.

 

Kronik Yorgunluk Nedir?

Kronik yorgunluk, uzun süreli ve sürekli bir yorgunluk hissi olarak tanımlanır. Bu durum, kişinin normal dinlenme yöntemleriyle geçmeyen, uzun süre devam eden ve günlük yaşantısını olumsuz etkileyen aşırı bir yorgunluk hali olarak ortaya çıkar.

Kronik yorgunluk sendromu denebilmesi için aralıksız en az altı ay süren yorgunluk hali tanımlanmalıdır. Ek olarak aşağıda sayılan sekiz belirtiden dört veya daha fazlasının tabloya eşlik etmesi gerekir:

 • Bellek ve konsantrasyonda bozulma
 • Boğaz ağrısı
 • Servikal ve aksiller lenf nodlarında hassasiyet
 • Kas ağrısı
 • Çoğul eklem ağrısı
 • Yeni baş ağrısı
 • Dinlendirmeyen uyku
 • Egzersiz sonrası bitkinlik

 

Sürekli Yorgun, Halsiz ve Gergin Hissetmemize Ne İyi Gelir?

Halsizlik ve yorgunluk birçok farklı sebepten kaynaklanabilir, bu nedenle altında yatan temel nedenin tespit edilmesi önemlidir.

Çalışma saatlerinde aşırıya kaçmaktan sakınılmalıdır. Sürekli stres yaratan faktörler ortadan kaldırılmalı ayrıca bedeni ve zihni rahatlatacak yollar öğütlenmelidir.

Ancak; bir kısım hastada iş tükenmişliği gelişmiş olma ihtimali de göz önünde bulundurularak, gerekli görülürse izin kullandırılmalıdır. Saat 13:00 ve 15:00 sularında en fazla bir saat süreyle yapılacak bir şekerleme kimi hastalarda yardımcı olabilir. Normal bir yetişkinin vücudu için ideal uyku 7-8 saat sürmelidir.

İyi bir uyku hijyeni için: mümkünse sabahları uyanma vakti aynı saatte olmalı, ağır aktiviteler öğleden sonra yapılmalı, uykudan önce ya da akşam vakti egzersizden kaçınılmalı, gündüzleri güneşle temas arttırılmalıdır. Akşam saatlerinde fazla yemek, içecek, kafein, nikotin ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Yatmadan 2 saat önce alınan sıcak duş iyi bir etki sağlayacaktır.

Yatak odasında televizyon bulundurulmamalı, bu oda sadece uyku amaçlı şartlandırılmalıdır. Ayrıca uykuya dalma esnasında ortamın gürültüsüz, karanlık ya da loş olması sağlanmalıdır.

Dengeli beslenme ve yeterli sıvı tüketimi önerilmelidir. Bol yağlı, tuzlu ve şekerli hazır gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle aç karnına çok fazla karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

D vitamini eksikliği halsizlik ve yorgunluğa neden olabilir. Güneş ışığından yararlanmak ve D vitamini açısından zengin besinleri tüketmek önemlidir.

 

Halsizlik ve yorgunluğun arkasında anksiyete veya depresyon gibi psikolojik nedenler olabilir. Bu durumda profesyonel yardım almak önemlidir.

 

Unutmayın ki halsizlik ve yorgunluğun altında ciddi sağlık sorunları yatabileceğinden, belirtiler devam ederse bir uzmana danışmanız önemlidir. Sağlık sorunları dışında, yukarıdaki öneriler yorgunluk ve halsizlik durumunu önlemeyi desteklemeye ve enerji seviyelerinizi artırmaya yardımcı olabilir.

 

Kendimi Sürekli Halsiz, Yorgun ve Gergin Hissediyorum. Bu Durum Çevrem ile İlgili Olabilir Mi?

Evet, sürekli yorgunluk, halsizlik ve gerginlik hissi etrafınızdaki kişilerle ilişkili olabilir. İnsanlar arası sosyal ilişkiler, duygusal ve psikolojik sağlığımızı olumlu etkileyebildiği gibi olumsuz da etkileyebilir ve bu da fiziksel olarak yorgun, halsiz ve gergin hissetmemize neden olabilir. İşte bazı olası nedenler:

Zorlayıcı veya toksik ilişkilerde bulunmak, sürekli olarak kendimizi gergin hissetmemize ve yorgunluğa neden olabilir. Negatif enerji ve sürekli olarak tartışma ve kaos ortamı, vücutta stres hormonlarının artmasına ve enerji düzeyinin azalmasına yol açabilir.

 

Diğer insanlarla olan ilişkilerimizde yaşadığımız duygusal değişimler, enerji seviyemizi etkileyebilir. Özellikle empati kurma ve başkalarının duygusal ihtiyaçlarını anlama ve karşılamaya çalışma çabaları, zaman zaman yorucu olabilir.

 

Sağlıklı iletişim eksikliği, sorunların çözülmesini zorlaştırabilir ve sürekli olarak gerginlik hissi yaratabilir.

 

Diğer insanlarla ilişkilerimizde, toplumun ve çevremizin beklentilerine uygun davranma çabaları da enerjimizi tüketebilir.

 

Düşük özgüven veya sosyal kaygı, sosyal etkileşimlerde gerginlik ve yorgunluk hissine neden olabilir.

 

Bu durumlarla başa çıkmanın bazı yolları şunlardır:

Sağlıklı sınırlar çizin: Kendinizi koruyacak sınırlar koymak, duygusal ve fiziksel enerjinizi korumak için önemlidir.

Sağlıklı İletişim Kurmanın Yollarını Arayın: Duygularınızı ve düşüncelerinizi açık bir şekilde ifade etmeye çalışın ve diğer insanlarla sağlıklı bir şekilde iletişim kurun.

Stresinizi Yönetin: Stresi azaltmaya yönelik teknikler öğrenin, meditasyon, yoga veya derin nefes alma gibi yöntemler deneyin.

Kendinize zaman ayırın: Kendinize özel zaman ayırarak, dinlenmek ve yenilenmek için fırsat yaratın.

Destek isteyin: Eğer gerginlik ve yorgunluk hissi sürekli devam ediyorsa, bir terapist ile konuşmak size yardımcı olabilir.

 

Unutmayın, duygusal ve sosyal yaşantınız fiziksel sağlığınızı da etkiler, bu nedenle kendinizi iyi hissetmek için duygusal ihtiyaçlarınıza da önem vermeniz önemlidir. Eğer bu durumun altında ciddi bir sağlık sorunu yatıyorsa, bir sağlık uzmanından yardım almak önemlidir.

Halsiz, Yorgun ve Gergin Hissetmek Dönemsel Bir Durum Mudur?

Evet, sık sık kendimizi yorgun, halsiz ve gergin hissetmek dönemsel bir durum olabilir. Yaşamın farklı dönemlerinde, çeşitli nedenlerle bu tür hisler yaşamak normaldir. İşte bazı dönemsel etkenler:

Yoğun Geçen Dönemler: Özellikle iş veya okulda yoğun tempolu dönemler, fazla sorumluluk almak, projelerle uğraşmak veya sınavlarla karşı karşıya kalmak yorgunluk ve gerginlik hissine neden olabilir.

Mevsimsel Değişiklikler (Mevsim Geçişleri): Mevsim geçişleri, özellikle kış aylarında gün ışığının azalması ve hava koşullarının olumsuz etkisiyle enerji düzeyinde düşüşe neden olabilir.

Stresli Olaylar: Önemli yaşam olayları, aile içi sorunlar, iş değişikliği, ilişki sorunları gibi stresli durumlar yorgunluk ve halsizlik hissine yol açabilir.

Uyku Düzeni: Uykusuzluk veya düzensiz uyku, vücudun dinlenmesini engelleyerek yorgunluk ve halsizlik hissine neden olabilir.

Beslenme: Dengesiz ve yetersiz beslenme, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi alamamasına yol açarak yorgun hissetmenize sebep olabilir.

Psikolojik Durum: Duygusal olarak zor dönemler yaşamak, depresyon, kaygı gibi durumlar da yorgunluk ve halsizlik hissine neden olabilir.

 

Bu dönemsel yorgunluk ve halsizlik hissi genellikle geçicidir ve dinlenmek, stresi azaltmak ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına dikkat etmekle düzelir. Ancak, bu hisler sürekli ve uzun süredir devam ediyorsa ve günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa, altında başka sağlık sorunları olabilir. Bu durumda bir uzmana danışmak önemlidir. Genel olarak, sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve stresi azaltmaya yönelik yöntemlerle dönemsel yorgunluk ve halsizlik hissini önlemek veya azaltmak mümkündür.

Psikolog Enes Dinçer, Eskişehir’de kendi özel psikoterapi merkezinde danışanları için özel terapi hizmeti vermektedir.

Kaynakça

ALGIN, Demet, G. Ö. N. Ü. L. Akdağ, and Oğuz Erdinç. “Kaliteli uyku ve uyku bozukluklari/Quality sleep and sleep disorders.” Osmangazi Tıp Dergisi 38.1 (2016): 29-34.

Güneş, Zeynep. “Uyku sağlığının korunmasında uyku hijyenin rolü ve stratejileri.” Arşiv Kaynak Tarama Dergisi 27.2 (2018): 188-198.

Çayakar, Ahmet. “Halsizlik ve yorgunluğa klinik yaklaşım.” Ege Tıp Bilimleri Dergisi 2.3 (2019): 168-178.

Kınacı Çimen, Yeşim. “Pamukkale Üniversitesi Hastanesine halsizlik ve yorgunluk şikâyeti ile başvuran hastaların değerlendirilmesi ve diğer faktörlerle ilişkisi.” (2022).

Fidaner, Hüray. “Kronik yorgunluk sendromu.” Klinik Psikiyatri Dergisi 2.4 (1999): 261-265.

Yorum Yapın

Email adresiniz yorum yaptığınızda paylaşılmaz Required fields are marked *

Call Now Button